Střední škola pro sluchově postižené
ve Valašském Meziříčí
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně a pivovar Holba

V druhé polovině října navštívili žáci naší školy v rámci odborně-vzdělávací exkurze přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně a nedaleký hanušovický pivovar Holba.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou např. hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká.

Prohlídka tohoto místa byla velice zajímavá, už jen tím, že se jedná o nejvýkonnější vodní elektrárnu v ČR, její výkon je 2 x 325MW a celá je postavena v CHKO Jeseníky. Zajímavé bylo i počasí během exkurze. Zatímco dole u elektrárny byla hustá mlha, u horní nádrže v nadmořské výšce 1350m bylo krásně slunečno s výhledem na vrcholky Jeseníků.

Po prohlídce elektrárny zamířila naše výprava na exkurzi pivovaru Holba. Chmelový poklad se vyrábí v Hanušovicích, což je malé město v srdci Jeseníků.

Pivovar byl založen v roce 1874 a těsně po Vánocích zde byla uvařena první várka piva. Pivo se zde vaří nepřetržitě až do dnes. Ročně zde vyrobí více než 350 tis. hl piva. V pivovaru se vaří různá piva – od nealkoholických piv až po vysokoprocentní speciály. Exkurze pivovarem nás zavedla přímo do výroby, prošli jsme celým technologickým procesem až k plnění zlatavého moku do sudů. Exkurze byla velice inspirativní.

Zhlédnout aktualitu ve znakovém jazyce
Zobrazit album
02. listopad 2017
Lenka Fidrichová
Top